Jak powstaje olej Kujawski z polskiego rzepaku?
Poznaj tajemnicę pierwszego tłoczenia!

Nasiona polskiego rzepaku bez GMO

Olej Kujawski powstaje z wyselekcjonowanych nasion rzepaku bez GMO pochodzących z polskich upraw.

Kontrola jakości surowca

Do produkcji oleju Kujawskiego wybieramy tylko nasiona polskiego rzepaku spełniające nasze rygorystyczne wymagania jakościowe.

Przechowywanie cennego surowca

Nasiona rzepaku przechowujemy w silosach zapewniających odpowiednią temperaturę i wilgotność.

Pierwsze tłoczenie
(czyli bez ekstrakcji chemicznej)

Nasiona polskiego rzepaku podgrzane do odpowiedniej temperatury są poddawane tłoczeniu w prasach powoli i tylko jeden raz (czyli bez ekstrakcji chemicznej) dla zachowania cennych wartości odżywczych.

Filtrowanie

Świeżo wytłoczony olej jest filtrowany w celu oddzielenia pozostałości nasion.

Oczyszczanie (rafinacja)

Rafinacja (oczyszczenie) to proces wykorzystywany w celu oczyszczenia oleju z substancji niekorzystnych pod względem funkcjonalnym i zdrowotnym (ewentualne pozostałości środków ochrony roślin, metale ciężkie, niechciane związki aromatyczne). Rafinacja nie zmienia również profilu kwasów tłuszczowych, w tym także cennych kwasów omega-3. Oczyszczony olej rzepakowy, podobnie jak olej tłoczony na zimno, jest naturalnym źródłem kwasów omega 3 i charakteryzuje się wysoką zawartością witaminy E i K. Oczyszczony olej rzepakowy ma złocisty kolor i neutralny smak i zapach dzięki czemu jest odpowiedni do zastosowań zarówno na ciepło jak i na zimno.

Filtracja i pakowanie

Oczyszczony, pełnowartościowy olej Kujawski z pierwszego tłoczenia jest poddany filtracji i rozlewany do butelek.

Jak powstaje olej rzepakowy? Co oznacza „z pierwszego tłoczenia”? Dowiedz się, jak przebiega produkcja oleju rzepakowego Kujawski!

Jak wygląda produkcja oleju rzepakowego Kujawski?

Olej rzepakowy Kujawski jest produkowany z polskiego rzepaku. Współpraca z wyselekcjonowanymi dostawcami i wieloetapowa kontrola surowca gwarantują, że do produkcji olejów marki Kujawski wykorzystywane są sprawdzone nasiona rzepaku bez GMO, a w przypadku linii olejów premium w szklanych butelkach, także inne nasiona oraz zioła.

Nasze oleje powstają z nasion bez GMO – wykluczamy przetwarzanie surowców zawierających genetycznie zmodyfikowane organizmy. Produkcja oleju Kujawskiego odbywa się z wykorzystaniem nasion rzepaku spełniających nasze rygorystyczne wymagania jakościowe. Rolnicy dostarczający nam rzepak muszą przestrzegać zasad tzw. Dobrej Praktyki Rolniczej (DPR) i integrowanej ochrony roślin.

Wewnętrzny system kontroli nasion pozwala nam monitorować skład i czystość dostarczanego surowca m.in. pod kątem ewentualnej obecności pozostałości pestycydów. Receptury oraz procesy produkcji naszych olejów dobieramy tak, by konsumenci mogli w pełni korzystać z naturalnych właściwości olejów roślinnych.

Nasiona rzepaku przechowujemy w silosach zapewniających odpowiednią temperaturę i wilgotność. Oczekują tam na proces rafinacji i tłoczenia.

Jak się robi olej rzepakowy Kujawski z pierwszego tłoczenia?

Nasiona rzepaku podgrzane do odpowiedniej temperatury są poddawane tłoczeniu w prasach powoli i tylko jeden raz (czyli bez ekstrakcji chemicznej) dla zachowania cennych wartości odżywczych –  stąd nazwa “z pierwszego tłoczenia”. Świeżo wytłoczony olej z rzepaku jest filtrowany w celu oddzielenia pozostałości nasion. Następnym krokiem jest rafinacja oleju.

Na czym polega rafinowanie oleju? Rafinacja (oczyszczenie) to proces wykorzystywany w celu oczyszczenia oleju z substancji niekorzystnych pod względem funkcjonalnym i zdrowotnym (ewentualne pozostałości środków ochrony roślin, metale ciężkie, niechciane związki aromatyczne). Rafinacja nie zmienia również właściwości odżywczych oleju rzepakowego: nie usuwa kwasów tłuszczowych, w tym także cennych kwasów omega-3 (zobacz badania). Oczyszczony olej rzepakowy jest naturalnym źródłem kwasów omega-3 i charakteryzuje się wysoką zawartością witaminy E.

Oczyszczony olej rzepakowy ma złocisty kolor i neutralny smak i zapach, dzięki czemu jest odpowiedni do zastosowań zarówno na ciepło jak i na zimno (zobacz badania). Olej Kujawski z pierwszego tłoczenia jest poddany filtracji i rozlewany do butelek.

Infografika do pobrania